Kullanıcı
 
Kullanıcı Adı :
    Şifre :
    Güvenlik Kodu :
 
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN... - 08.03.2018

Tüm dünyada kadınların özgürleşme ve eşit haklara sahip olma mücadelesinin kutlandığı


“ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”müz kutlu olsun.


Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, yalnızca ekonomik göstergelerle değil, insan haklarına ve özellikle de kadın haklarına verilen değerle ölçülmektedir. Kadınların toplumdaki yeri, erkeklerle eşit şartlara sahip olup olmadıkları, bu değerlendirmede çok önemli yer tutmaktadır. Ne yazık ki, kadınların büyük bir çoğunluğu, sahip oldukları hakların birçoğunu bilmedikleri için haklarını arayamamaktadırlar. En dikkat çekici nokta ise, eğitim seviyesi yüksek kadınların bazılarının da bu gruba dahil olmasıdır. Kadınlarımızın en önemli sorunlarından bir tanesi de, işgücü içerisinde yer alamamalarıdır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı ülkemizde ve diğer ülkelerde de kadın, ya düşük ücretlerle çalıştırılmakta ya da hiç istihdam edilmemektedir.


Ayrıca, biliyor ve görüyoruz ki; bu ülkede yaşayan tüm kadınların çok somut bir sorunu var: şiddet! Kadına yönelik şiddet her yerde kol geziyor. Sokakta, işyerinde, mahallede yani kamusal her alanda, her an kadınların karşısına çıkması bir yana; güvenli olarak sunulan evler yani özel alanlar da bu şiddetten azade değil. Yani güvenli, sıcak yuvalar kadınların en fazla tehdit aldığı yerler. Çünkü kadınların büyük çoğunluğu tanıdığı bir erkekten, bir yakınından yani babasından, abisinden ve kocasından şiddet görüyor…


2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü ve 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. 2018 yılına baktığımızda ise Ocak ayında 28, Şubat ayında 47 kadının öldürüldüğünü görüyoruz. Bir sağlık meslek örgütü olarak yaşamın ve yaşatmanın önemine dikkat çekiyor, kadına şiddeti önleyecek geniş kapsamlı politikaların bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha söylüyoruz.


Biz eczacılar için en temel hakkın sağlıklı yaşam hakkı olduğunu savunuyor ve bu hakkı herkesin elde edebilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu biliyoruz. Ülkemizde sağlık ve yaşam konusunda eşitsizliğin nerdeyse kapanmasında bir katkımız oldu ise ne mutlu bizlere...


Daha çağdaş ve daha aydınlık bir Türkiye’ de bir yıl daha kadını ve erkeği ile omuz omuza sağlık dağıtmak ve sağlıklı kalmak umuduyla tüm meslektaşlarımızın, eczacı yardımcılarımızın ve odamız personellerinin dünya emekçi kadınlar gününü kutlarız.


Manisa Eczacı Odası

Yönetim Kurulu

Haber okuma sayısı: 427


« geri